Krokusy z doliny chochołowskiej

Najpiękniejsza polska dolina

Dolina Chochołowska jest idealnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z tatrzańskimi wędrówkami. Najdłuższa i największa dolina po polskiej stronie Tatr dzięki łagodnym szlakom, stanowi atrakcyjne miejsce na wędrówkę dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz stanowi idealną bazę wypadową w wyższe partie gór. Swym pięknem przyciąga tabuny turystów, chcących nacieszyć swe oczy pięknym widokiem, wtopić się w klimat gór, zjednoczyć się z naturą. Atrakcyjna i osiągalna o każdej porze roku, największą ilość piechurów odnotowuje w porze kwitnienia krokusów. W tym czasie każda istota ma szansę nacieszyć oczy morzem uroczych, fioletowych kwiatów, które jeszcze silniej uwypuklają piękno doliny.

Chochołowskie krokusy- gdzie ich szukać?

Najodpowiedniejszym dla siebie środkiem komunikacji należy dostać się na początek szlaku prowadzącego do miejsca docelowego, jakim jest Polana Chochołowska. To tam znajduje się nagroda za “trudy” wędrówki, którą jest najokazalszy dywan z krokusów, na tle najpiękniejszego widoku naszych uroczych gór. Kwiaty te rosną najchętniej tam, gdzie kiedyś prowadzony był wypas owiec, bądź były koszone trawy. Dzieje się tak, ponieważ wysokie trawy,  bądź rośliny powodują ich zagłuszanie i w konsekwencji wyginięcie.

Wędrówka rozpoczyna się od Siwej Polany i już tam należy wypatrywać pierwszych roślinek. Ich brak na tym etapie, na pewno wynagrodzi panorama rozciągająca się dookoła: drewniane domki, Potok Chochołowski, zarys szczytów. Po około 40-minutowym spacerze, przed oczami ukaże się niewielka Polana Huciska. To tam zaczynają się pojawiać “gromadne” krokusy. Już ten widok zapiera dech w piersiach, a najlepsze cały czas przed nami. Po kolejnej godzinie dreptania, większość osób znajdzie się u kresu wędrówki- Polanie Chochołowskiej ze wspaniałą scenerią dzikich, stadnych krokusów, w akompaniamencie ośnieżonych szczytów tatrzańskich.

Tatrzańskie kwiaty- kiedy jechać?

Niestety nie ma jednego, określonego przedziału czasowego, który dawałby gwarancję zobaczenia krokusów w Dolinie Chochołowskiej. Największą szansę na ujrzenie tych pięknych kwiatów mają Ci, którzy wybiorą się w tatrzańskie rejony na przełomie marca i kwietnia. Należy wtedy na bieżąco sprawdzać informację na różnych portalach i wybrać się w góry tak szybko, jak to tylko możliwe po pojawieniu się hasła “krokusy w Tatrach”. Okres ich kwitnienia trwa bowiem zbyt krotko, by się ociągać.

O czym warto pamiętać?

W przypadku podjęcia decyzji o wyjeździe, należy pamiętać o odpowiednim doborze ubioru do warunków. Przełom marca i kwietnia, pomimo iż jest to już kalendarzowa wiosna, często oznacza w Tatrach warunki zimowe. Warto więc pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłych ubrań, kurtki, rękawic, czapki i szalika. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko z dobrze wyposażoną kuchnią i świetnie przygotowaną bazą noclegową. Niektórzy mogą więc rozważyć spędzenie nocy w tym klimatycznym miejscu. Chociaż szlak do Polany Chochołowskiej jest bardzo intuicyjny i stosunkowo łatwy, to jednak zaopatrzenie się w mapę może okazać się dobrym pomysłem. Nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie nam ochota na dalszą wędrówkę.

Dodaj komentarz