Weekend nad Soliną

Gdzie ta Solina?

Solina to malutka miejscowość, leżąca nieopodal Jeziora Solińskiego, który jest najbardziej znanym w Polsce jeziorem retencyjnym. Jeżeli jednak słyszymy od znajomych, że ktoś ma zamiar spędzić urlop “nad Soliną”, możemy być pewni, że ma na myśli region turystyczny rozciągający się nad wspomnianym zbiornikiem wodnym. Tereny te przyciągają turystów swoimi bieszczadzkimi, malowniczymi walorami krajobrazowymi oraz zróżnicowanym terenem.

Propozycje na czas wolny

  • Jedną z największych atrakcji tego regionu jest bez wątpienia zapora solińska, mająca prawie 650 m długości i 80 m szerokości. Istnieje możliwość zwiedzania znajdującej się w korpusie hydroelektrowni. Osoby zainteresowane przyczyną powstania i historią zapory, powinny rozważyć jej zwiedzanie z przewodnikiem, co jest możliwe po zebraniu 15 chętnych osób. Koszt zwiedzania wynosi wtedy 15 zł dla osoby dorosłej, a dla młodzieży 10 zł. Istnieje oczywiście możliwość zakupu biletu indywidualnego. Ceny kształtują się wtedy następująco: osoby dorosłe: 18 zł, młodzież 15 zł.
  • Po przejściu zapory można się udać na przystań statków turystycznych, z której w sezonie prawie co pół godziny odpływają stateczki wycieczkowe. Podczas rejsu można się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat powstania zalewu oraz zapory w Solinie. Aby móc pozwolić sobie na 50 min rejs statkiem, należy liczyć się z wydatkiem 20 zł za osobę dorosłą oraz 15 zł od młodzieży.
  • Obecność jeziora musi oznaczać istnienie plaży. Zwolennicy spokojnego wypoczynku, książek i spacerów zdecydowanie znajdą tutaj coś dla siebie. Specyficzna forma ukształtowania powierzchni sprzyja powstawaniu wiatru, który umożliwia amatorom takich sportów jak kitesurfing, czy żeglarstwo godziny świetnej zabawy. Istnieje również możliwość wypożyczenia kajaków za cenę 18 zł za dwie osoby oraz rowerków wodnych, których koszt wynosi 30 zł od czterech osób za godzinę.
  • Rejon Soliny oferuje mnogość tras rowerowych, dzięki czemu zarówno laik, jak i wyczynowiec znajdą dla siebie trudności adekwatne do prezentowanego poziomu. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą własnego asortymentu, bądź sprawdzenie, czy w miejscu pobytu istnieje możliwość darmowego wypożyczenia roweru. W przeciwnym razie musimy się nastawić na koszt 10 zł za godzinę jazdy.
  • Solina jest idealną bazą wypadową w malownicze, bieszczadzkie pagórki. Zarówno cicha istota, jaki i niespokojny duch będą zmuszeni docenić piękno roztaczających się przed oczami pejzaży. Sielanka, cisza, zjednanie z natura- to wszystko czego możemy tam doświadczyć, dotknąć. Koszt wstępu do parku: 7 zł bilet normalny, 3,5 zł ulgowy.

Pobyt weekendowy – cena

Koszt weekendowego pobytu, jak w wielu przypadkach, jest bardzo subiektywny. Wszyscy, chcący spędzić czas aktywnie, pozwiedzać i odhaczyć wszystkie wymienione powyżej propozycje muszą nastawić się na wydatek rzędu 70-80 zł od osoby. Oczywiście jest to tylko koszt atrakcji turystycznych. Kwestia noclegowa i gastronomiczna zależy od preferencji konkretnej jednostki. Ważną informacją jest jednak to, że zarówno osoby podróżujące “low-costowo”, jak i jednostki wymagające wyższego standardu, znajdą coś dla siebie

Czy warto?

Solina oferuje mnogość ciekawostek turystycznych, aktywności sportowych na każdym poziomie zaawansowania, zapewnia przepiękne krajobrazy, ciszę i możliwość zjednoczenia z naturą. To wszystko w połączeniu z niskim kosztem weekendowych atrakcji sprawia, że odpowiedź może być tylko jedna: WARTO!

Dodaj komentarz