Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin należy obecnie do najpopularniejszych muzeów wśród turystów zwiedzających Warszawę. Ośrodek powstał dzięki inicjatywie Żydowskiego Instytutu Historycznego, a dokumentuje dzieje polskich Żydów, którzy wnieśli bardzo wiele do polskiej kultury i byli jedną z grup etnicznych zamieszkujących tereny polskie przez ponad 1000 lat.

Powstanie muzeum

Cały projekt wspierało Ministerstwo Kultury i darczyńcy z całego świata. Pierwsza siedziba placówki znajdowała się przy ulicy Wareckiej. Powołano wówczas specjalny zespół składający się z polskich i międzynarodowych ekspertów zajmujących się historią Żydów na polskich ziemiach. Obecna siedziba mieści się naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta przy ulicy Mordechaja Anielewicza. Projekt budynku wykonali fińscy architekci z firmy Lahdelma & Mahlamäki Architects i udało im się otrzymać za tą pracę kilka prestiżowych nagród architektonicznych. Główne wejście do placówki ma kształt hebrajskiej litery „taw”. Na tą literę zaczyna się słowo „tarbut”, które oznacza „kulturę”. W 2014 roku muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin”, które po hebrajsku znaczy „Polska”. Nazwa nawiązuje także do legendy, kiedy to pojawili się w Polsce pierwsi Żydzi. Słowa „po” i „lin” można przetłumaczyć też jako„spocznij tutaj”.

Co można zobaczyć w muzeum?

Wycieczki wchodzące do muzeum oglądają ekspozycję, która składa się z ośmiu galerii ułożonych chronologicznie. Każda z nich przedstawia pewien etap w historii. Ich nazwy to: Las, Pierwsze spotkanie, Paradisus ludaeorum (Raj dla Żydów), Miasteczko, Wyzwania nowoczesności, Na żydowskiej ulicy, Zagłada i Po wojnie. Zwiedzający dowiadują się w jaki sposób Polska stała się centrum żydowskiej diaspory, o współpracy, konfliktach polsko-żydowskich i asymilacji. Cała historia przedstawiona została przez interaktywne instalacje, filmy, dźwięki i teksty, a także przez zabytkowe przedmioty. Długość zwiedzania ekspozycji szacuje się na około 2-3 godziny.

Nie tylko wystawa

Najważniejszym zadaniem muzeum jest zapoznanie każdego zainteresowanego z dziedzictwem polskich Żydów oraz stosunkami z Polakami. Placówka ma też wspomóc rozwój tożsamości narodowej Żydów, którzy nadal mieszkają w Polsce. Jest to również miejsce spotkań dla ludzi chcących lepiej poznać żydowską kulturę i chcą zapoznać się z istniejącymi stereotypami. Ośrodek nie jest więc tylko tradycyjnym muzeum, ale pełni też funkcję edukacyjno-kulturalną. Muzeum zaprasza na liczne wykłady, wystawy czasowe, koncerty i warsztaty dla dzieci oraz dorosłych.

Atrakcje w muzeum

Cała wystawa jest niezwykle bogata i ma oddziaływać na emocje przez słowo, obrazy i dźwięki. Największą atrakcją wystawy jest to, że można ją zwiedzać na rozmaite sposoby. Każdy zwiedzający wybiera to co go interesuje, a przewodnika może słuchać używając do tego słuchawek. Każda osoba, która zapoznaje się z dostępnymi materiałami samodzielnie wyciąga wnioski i dokonuje ocen. Muzeum z pewnością warto odwiedzić. Jest tutaj wiele informacji o historii Żydów, można dowiedzieć się jak wyglądała ich kultura kiedyś i dzisiaj. To też świetna okazja do tego, aby zmierzyć się z uprzedzeniami.

Dodaj komentarz